Kwestia urlopu wypoczynkowego regulowana jest obecnie przez przepisy Kodeksu Pracy.
Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu Pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy
i wynosi:
- 20 dni – dla pracowników zatrudnionych krócej niż 10 lat.
- 26 dni – dla pracowników zatrudnionych co najmniej 10 lat.
Przy ustalaniu stażu pracy zastosowanie ma art. 154¹ § 1 Kodeksu Pracy. Mówi on, że do tego okresu zatrudnienia wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, niezależnie od przerw między nimi czy sposobu rozwiązania umowy. Oznacza to, że jeśli pracownik ma za sobą kilka umów o pracę u różnych pracodawców, wszystkie te okresy sumują się do jego stażu urlopowego.
Do wymiaru pracy dolicza się na pewnych zasadach okres nauki. W zależności od ukończonej szkoły, pracownikowi dolicza się określony czas:
- Zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata.
- Średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat.
- Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat.
- Średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata.
- Szkoła policealna – 6 lat.
- Szkoła wyższa – 8 lat.
Okresy nauki nie podlegają sumowaniu – do stażu pracy wlicza się tylko jeden, najkorzystniejszy dla pracownika okres. Jeśli pracownik uczył się w trakcie zatrudnienia, wlicza się albo okres zatrudnienia, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest dla niego korzystniejsze (art. 155 § 2 KP).
Niestety, zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu Pracy, okres zatrudnienia na umowie zleceniu nie jest wliczany do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego na umowie o pracę.
Wydaje się jednak, że taki stan rzeczy ma szansę się zmienić.
Obecnie, trwają już zaawansowane prace legislacyjne nad zmianą przepisów, które mają na celu zliberalizowanie zasad wliczania stażu pracy do wymiaru urlopu wypoczynkowego poprzez uwzględnienie okresów zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych, w tym tak popularnej umowy zlecenia. Projekt uzyskał pozytywną opinię Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i oczekuje na dalsze procedowanie.
Planuje się, aby zmiany weszły w życie już od 2026. Projekt jednakże musi zostać rozpatrzony i przegłosowany przez Sejm i Senat, a następnie podpisany przez Prezydenta.